نشینمنگاه تنهایی های من

نشینمنگاه

🔴واکاوی ابعاد ممنوعیت استفاده از بذر خود مصرفی در کنوانسیون upov


🔸طبق آمار رسمی، در کشورهای درحال‌توسعه ۹۰ % و طبق آمار غیررسمی در کشورهای توسعه‌یافته بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کشاورزان نیاز خود به #بذر را از طریق #خودمصرفی تأمین می‌کنند. #شرکت‌های_چندملیتی تولید بذر جهت تصاحب این بازار جذاب به ابزار قانونی توسل جسته تا با رقیب زدایی به حداکثرسازی سود خود بپردازند.


🔸این فروش سودآور تنها به همین‌جا ختم نشده و از آن‌ جهت که این ارقام با تمامی محیط‌های کشت در جهان سازگار نیستند، صنایع وابسته به بذر نیز بابی دیگر برای سودآوری این ابر شرکت‌ها است؛ سودی که باید از جیب #کشاورزان_خرده‌پا پرداخت شود....

yon.ir/VEQgN

🔸البته ممنوعیت بذر خود مصرفی در نسخه‌های قبلی کنوانسیون upov نیست اما نسخه ۱۹۹۱ upov نسبت به دو نسخه دیگر آن، قوانین بسیار سختگیرانه‌تری نسبت به استفاده از بذرهای خودمصرف اعمال می‌کند.


🔸شرکت‌های چند ملیتی با استناد به بندهای مختلف کنوانسیون upov، با ابزارهایی نظیر اعزام عوامل نفوذی به روستا، پرداخت وجه و اختصاص خطوط رایگان تلفن اقدام به #شناسایی کشاورزانی کرده‌اند که حق انحصاری‌شان را زیر پا می‌گذارند؛ ابزارهایی که لطمات جبران‌ناپذیری به سرمایه اجتماعی جوامع محلی وارد خواهد کرد.


🔸کنوانسیون upov که در ابتدا شعار حمایت از کشاورزی خرد در کشورهای درحال‌توسعه را سر می‌داد، در تعارض منافع بین کشاورزان و شرکت‌های چندملیتی تولید #بذر، به سمت این شرکت‌ها متمایل بوده و سختگیرانه‌ترین #مجازات را برای کشاورزان قائل است.


🔸در بدترین شرایط ممکن حتی اگر روندهای قانونی نتواند منافع این شرکت‌ها را تأمین کند و کشاورز استطاعت مالی پرداخت جریمه را نداشته باشد؛ آنها می‌توانند محصول تولیدی کشاورز را ضبط کنند.


ادامه دارد...


برای توجیه بیشتر لطفا مطالب بیشتری را مطالعه کنید:


واکاوی ابعاد ممنوعیت استفاده از بذر خود مصرفی در کنوانسیون upov بخش اول


واکاوی ابعاد ممنوعیت استفاده از بذر خود مصرفی در کنوانسیون upov بخش دوم


  واکاوی ابعاد ممنوعیت استفاده از بذر خود مصرفی در کنوانسیون upov بخش سوم


الحاق به کنوانسیون #UPOV؛ ضربه‌ای مهلک بر پیکر کشاورزی ایران


موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۶/۱۲/۱۵
bsj sajjad

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی