نشینمنگاه تنهایی های من

نشینمنگاه

شاید شنیده باشید این روز ها مردم به تکاپو افتاده اند و اخبار اقتصادی را دنبال میکنند هرکس حرفی میزند و تحلیلی میکند یک عده میگویند وضع خرابتر میشود عده ای میگویند وضع رو به بهبود است! اما کدام صحیح است؟

دولت ها یکی پس از یک دیگر بعد از انقلاب بر سر کار امده اند و زمام کار به دست گرفته اند ، تحریم ها از همان روز اول انقلاب بوده هستند و خواهند بود .

تجربه نشان داده هر زمان و در هر موضوع تحریم ها سنگین تر بوده پیشرفت ها چشمگیرتر بوده این عقلانی نیز هست اما از چه جهت ؟

به عنوان مثال از همان روز اول انقلاب ایران با سخت ترین تحریم های نظامی مواجه شد جوری که به اذعان مسءولین وقت حتی اجازه ورود سیم خاردار هم به ایران نمیدادند اما نتیجه اش چه شد؟

غیراز این که در تمام دنیا امروز توان موشکی و پهپادی ایران زبان زد عام و خاص است؟ این پیشرفت زمانی ممکن شد که مسءولین ایرانی خود را در جهان تنها دیدند و به اجبی تکیه نکردند در این مسیر بارها و بارها  قوای مسلح شاهد کمک های رهبری هم در جهت افزایش توان خود بوده ،البته اقدام جهادی هم میتواند از پیش ضمینه های این پییشرفت ها باشد.

جنگ اقتصادی برد یا باخت مسءله این است!

jangeghtesadi

از روز خروج یکطرفه امریکا از برجام شاهد اتفاقاتی مهمی بودیم اگر سطحی نگر باشید افزایش نجومی قیمت ارز و طلا را نشانه فلج شدن اقتصاد مملکت میخوانید! شاید حق با شما باشد.

اما حقیقت چیز دیگریست چیزی که اقتصاد را مریض و در نهایت فلج میکند چیز های دیگریست از جمله اتکا به واردات ،فساد،قاچاق،رانت و......

نگاه دول جمهوری اسلامی در تمام ادوار در دوره احمدینژاد کمی کمتر به خارج از کشور بوده و همواره تا جای ممکن سعی شده از صنعت خرجی برای پیشرفت کشور استفاده شود و هیچگته بنا بر اعتماد کامل به تولید داخلی نبوده !

اما در سال های اخیر و حتی بعد از برجام این کورد یعنی نگاه به دست خارجی به شدت افزایش پیدا کرده بود در دورانی که ظاهرا تحریم ها سبکتر شده بود شاهد رکود کمر شکن صنعت و بنگاه های کشور بودیم .

اگر اخبار روزهای اخیر را دنبال کنید شاهد رشد تصاعدی بورس ایران هستید از طرفی به علت بالا رفتن سود حاصل از صنعت و صادرت نهایی روز به روز کارخانه های تعطیل شده بازگشایی میشوند کاری که دولت 6 سال سعی در انجام آن داشت و نتوانست ! امروز به کمک امریکا محقق شده!یکی از پیامد های افزایش قیمت ارز میتواند بالارفتن صرفه تولید در کشور باشد!

با خروج تدریجی صنعت از رکود امید به احیای صنعت چکش خورده ایران روز به روز افزایش میابد.

سکه اگر 4 میلیون شود یا دلار 12 هزار تومان یا حتی 16 هزار تومان برای ایران مستقل از لحاظ صنعتی فرقی ندارد ! البته که باید گفت شاهد خیانت بی سابغه یک عده دلال سودجوی ارز و سکه در کشور هستیم و با وجود انباشت سکه و طلا در کشور و وفور ان در سطح جامعه یک عده سعی دارند با ایجاد اعتبارات مجازی و جمع اوری ارز و طلا از سطح جامعه با افزایش قیمت ان دامن زده و سود فراوان به جیب بزنند.

حالا که دولت بعد از 5 سال از خواب خوش خیالی بیدار  شده و دارد کم کم اقتصادی مقاومتی را محقق میکند میتوان امیدوار بود به پیشرفتی که شاید فقط به دست مردم ایران امکانپذیر است.

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۷/۰۵/۰۸

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی