نشینمنگاه تنهایی های من

نشینمنگاه

نامه پنجم اوباما به رهبری ؟تهدید یا سازش؟

سه شنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۵، ۰۲:۰۴ ب.ظ

اواخر اردیبهشت جانشین فرمانده سپاه در یک سخنرانی از نامه نگاری هایرییس جمهور آمریکا و درخواست وی از ایران برایکمک به حل مشکلات جهان صحبت کرد؛ خبری که در فضای آن روزها گم شد و کمتر بدان توجه شد. 

اشاره سردار حسین سلامی به نامه ای بود که رییس جمهور آمریکا اواخر سال گذشته یا احتمالا فروردین ماه امسال برای پنجمین بار به رهبر معظم انقلاب نوشته و آنچنان که مشخص است بار دیگر از ایران خواسته است برای حل مشکلات جهان همکاری کند.....

روزنامه صبح نو نوشت: جانشین فرمانده سپاه گفته بود: تمام عظمت انقلاب شکوهمند اسلامی که سیمای ایران را در جهان تغییر داد، این است که از ایرانی که در جغرافیای آمریکا توصیف می شد، ایرانیمقتدر ساخته شده است. به گونه ای که رهبر آمریکا به نمایندگی از مقامات سیاسی کشور خود، به عالی ترین مقام کشورمان نامه می دهد و از ایشان می خواهد تا با یکدیگر برای حل مشکلات جهان همکاریکنند.

رهبر معظم انقلاب در بیانات فروردین ماه امسال در اجتماع عظیم زائران و مجاوران حرم رضوی به محتوای درخواست های آمریکایی ها بعد از برجام اشاره کردند. ایشان فرمودند: «حرف طرف مقابل یعنی همان دستگاه تبلیغاتی و فکرساز و جریان ساز، این است که می گوید ایران دارای ظرفیت های فراوان اقتصادی است و هدف از توافق هسته ای این بود که کشور ایران بتواند از این ظرفیت ها استفاده کند؛ خب، این توافق انجام گرفت لکن این توافق کافی نیست و مسائل دیگری هم هست که در آنها هم بایستی ملّت ایران، دولت ایران، مسوولان ایران تصمیم بگیرند و اقدام بکنند؛ مثلا فرض بفرمایید امروز در منطقه غرب آسیا -یعنی همین منطقه ای که غربی ها به آن می گویند خاورمیانه- جنجال ها و آشفتگی های بسیاری هست؛ خب، این مشکل برای کلّ منطقه است و اگر می خواهید کشور شما از این مشکل نجات پیدا کند، باید سعی کنید این جنجال ها فروبنشیند. چه کار کنیم؟ با آمریکا همکاری کنیم، همفکری کنیم، جلسه کنیم، بنشینیم، گفت وگو کنیم و یک مدلی را طبق میل آمریکایی ها یا طبق توافق آمریکایی ها انتخاب کنیم.»

رییس جمهور آمریکا با پذیرش واقعیت جمهوری اسلامی در این نامه ها و با پذیرش ایران مقتدر، درخواست های خود برای حل مشکلات طرفین را به درخواست کمک برای حل مشکلات جهان ارتقا داده است.

چه کسی پیام می دهد؟

معمولا نامه هایی که اوباما به رهبر معظم انقلاب می نویسند یا از طریق سفیر آمریکا در سازمان ملل به سفیر ایران تحویل داده می شود یا از طریق سفیر سوییس در تهران به مقامات کشورمان تحویل داده می شود. نامه اخیر از طریق جولیو هاس سفیر سوییس در تهران به مقامات ایران تحویل داده شده است. درباره روال تحویل نامه های اوباما به مقامات ایران، آقای منوچهر متکی درباره اولین نامه ای که اوباما به رهبر معظم انقلاب نوشت می گوید: این نامه توسط سفیر آمریکا در سازمان ملل به سفیر ما تحویل داده شد و ایشان به ایران آوردند که ما در وزارت خارجه آن را ترجمه کرده و برای مقام معظم رهبریفرستادیم. روزنامه واشنگتن پست درباره دومین نامه اوباما به رهبر معظم انقلاب می نویسد که این نامه از طریق سفارت سوییس در تهران به مقامات ایرانی منتقل شده است.

چه پیامی می دهند؟

در پنج نامه ای که اوباما به رهبر ایران نوشته است مسیر درخواست هایوی از مذاکره برای حل مشکلات دو کشور تا درخواست کمک از ایران برایحل مشکلات منطقه وجهان و تغییر خط داده است.

این تغییر در نامه های اوباما با مروری بر سخنان رهبر معظم انقلاب درباره نامه نگاری های رییس جمهور آمریکا روشن می شود. اردیبهشت ماه سال ۸۸ پیش از انتخابات ریاست جمهوری آن سال، باراک اوباما رییس جمهور آمریکا نامه ای به رهبر انقلاب می نویسند.

به نوشته سی ان ان در این نامه اوباما درخواست مذاکره برای حل مسائل دو کشور را مطرح می کند. روایت رهبر معظم انقلاب از این نامه و حسن نیت آمریکایی ها جالب است.

رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه معروف ۲۹ خرداد سال ۸۸ به نامه ای که رییس جمهور آمریکا برای ایشان نوشته بود اشاره می کنند و ضمن مخالفت با زورآزمایی های خیابانی آن مقطع و نقل قول برخیمقامات آمریکایی در آن هنگامه، مبنی بر اینکه ما منتظر چنین روزهایی بودیم که مردم به خیابان ها بریزند، فرمودند: «این سخنان در حالی بیان می شود که از آن طرف نامه می نویسند و ابراز علاقه برایروابط و اظهار احترام به جمهوری اسلامی می کنند، کدام را باید باور کرد؟»

شهریورماه سال ۸۸ بار دیگر اخباری درباره نامه نگاری باراک اوباما در رسانه ها منتشر شد. روزنامه واشنگتن پست درباره محتوای این نامه نوشته بود که اوباما در این نامه درخواست مذاکره برای روابط بهتر بین دو کشور را مطرح کرده است اما رهبر معظم انقلاب پاسخی به این نامه نداده اند.

بعدها رهبر معظم انقلاب در خطبه های نماز جمعه در بهمن ماه سال ۹۰ اشاره دیگری به یکی از این نامه ها کردند و فرمودند: «بدون هیچ دغدغه ای عهدشکنی می کنند، زیر قولشان می زنند، زیر حرفشان می زنند، نه از خدا خجالت می کشند، نه از خلق خجالت می کشند، نه از طرف مذاکره خجالت می کشند؛ راحت دروغ می گویند! من نمونه های زنده دارم -که حالا در اینجا جای بحثش نیست؛ شاید آن وقتی که لازم باشد، عرض بکنم- همین اظهاراتی که آمریکایی ها کردند، رییس جمهور آمریکا کرد؛ نامه ای که به ما نوشت، جوابی که ما دادیم؛ بعد عکس العمل و اقدامی که آنها با مضمون آن نامه ها کردند. اینها یک روزی در اختیار افکار عمومیدنیا -آن وقتی که لازم باشد- قرار خواهد گرفت؛ خواهند دید که اینها چه جوری اند، حرفشان چقدر اهمیت و ارزش دارد، وعده شان چقدر ارزش دارد.» ۲۴ شهریور ۹۳ رهبر معظم انقلاب در ترخیص از بیمارستان از درخواست های پنهانی دولت آمریکا از ایران خبر دادند و فرمودند: «در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طیدرخواستی از سفیر ما در عراق می خواهد که ایران و آمریکا جلسه ایبرای مذاکره و هماهنگی درخصوص داعش داشته باشند. سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسوولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم و گفتم، در این قضیه ما با آمریکایی ها همراهی نمی کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با آمریکایی ها همکاری کنیم.» تقریبا دو ماه بعد از این سخنان رهبر معظم انقلاب روزنامه وال استریت ژورنال از نامه چهارم اوباما به رهبر معظم انقلاب سخن گفت و اعلام کرد اوباما در این نامه با تشریح اوضاع منطقه و سوریه درخواست کمک از ایران را مطرح کرده است.

نامه های بی جواب

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی این نامه را تایید کرد و محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت که در این سال ها آمریکایی ها چهار نامه به رهبر انقلاب نوشتند.

نامه اول را رهبری پاسخ داد. اوباما نامه دومش را هنگام فتنه ۸۸ نوشت و رهبری به نامه های دوم و سوم و چهارم اوباما پاسخ ندادند و در هفته هایاخیر سخن از نامه دیگری از رییس جمهور آمریکاست که در آن برایمذاکره درباره حل مشکلات جهانی از ایران استمداد شده است؛ مشکلاتی که امروز مسائل منطقه به ویژه سوریه و عراق را به مهم ترین چالش بین المللی تبدیل کرده و راه برون رفت از این کلاف پیچیده و سردرگم جز از طریق همفکری و همراهی با جمهوری اسلامی میسر نیست.

بعید به نظر می رسد که نامه اخیر اوباما که آفتاب ریاستش بر آمریکا رو به غروب است و بی اعتمادی و بی اعتباری قول و قرارهای او بیش از هر زمانی بر ایرانیان مسجل شده است، پاسخی متفاوت از سه نامه اخیرش داشته باشد.

موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۵/۰۳/۱۱
bsj sajjad

نظرات  (۶)

۱۱ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۰۹ ❤منتـــظر المـهـدی❤
|
++
۱۳ خرداد ۹۵ ، ۲۲:۴۲ وب نظام تمدن نوین اسلامی
سلام همسنگر وب زیبایی دارید امیدوارم همیشه عمارگونه تبیین حقایق فرماید وبتون رو می پسندم اگه خواستید باهم برو بیا و اظهار نطر و پیشنهاد داشته و تبادل لینک تشریف بیآورید اطلاع دهید منتظرم
با تشکر مرتضی
۱۴ خرداد ۹۵ ، ۱۰:۴۰ محمد حسین امینی
اوباما یه روده ی راست تو شکمش نیست...
۱۴ خرداد ۹۵ ، ۱۴:۲۵ ....مسعود ....
ممنون
۱۴ خرداد ۹۵ ، ۲۲:۲۲ محمد مهدی امجدیان
مرگ بر آمریکا
مرگ بر اسراییل
مرگ بر آل سعود

جانم فدای رهبر
۲۱ خرداد ۹۵ ، ۱۹:۱۷ نشسته خنده
خودشو داره میکشه یه بارهم که شده بزاریمش بیاد ایران 
کورخوندی حاجی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی